Tryb życia współczesnego człowieka przyczynia się do powstawania schorzeń kręgosłupa. Wady postawy, zwyrodnienia i dyskopatia dotykają coraz szersze kręgi społeczeństwa. Na szczęście obecnie chirurgia kręgosłupa daje pacjentom nadzieję na wyleczenie nawet poważnych dolegliwości. Jakimi metodami się posługuje i kto może z nich skorzystać?

Czym zajmuje się chirurgia kręgosłupa?

Chirurgia kręgosłupa to dziedzina medycyny, której założeniem jest holistyczne podejście do leczenia schorzeń i urazów kręgosłupa. Obejmuje konsultacje ze specjalistami, nowoczesną diagnostykę i leczenie chirurgiczne. Przeprowadzane są operacje z wykorzystaniem najnowszych technologii, w tym mikroskopu endoskopowego.

Ponad 90 procent problemów z kręgosłupem nie wymaga interwencji chirurgicznej – z powodzeniem można je wyleczyć innymi metodami. Lekarz od kręgosłupa, którym w zależności od rodzaju dolegliwości może być ortopeda lub neurolog najprawdopodobniej zaleci rehabilitację oraz stosowanie rozgrzewających plastrów i kąpieli relaksacyjnych. W razie potrzeby skieruje na dodatkowe badania.

Operacje są ostatecznością – przeprowadza się je w następujących przypadkach:

  • poważne deformacje kręgosłupa (skoliozy),
  • zwyrodnienie stawów,
  • silny ucisk rdzenia i nerwów,
  • zaburzenia czucia, niedowłady,
  • kręgozmyk,
  • nieodwracalne przepukliny krążkowe,
  • zespół ogona końskiego,
  • zaburzenia funkcji seksualnych i wydalniczych.

W celu zminimalizowania ryzyka powikłań nowoczesna chirurgia kręgosłupa wykorzystuje metodę endoskopową. Umożliwia ona wgląd w operowane miejsce, a nacięcie jest wówczas minimalne. Zabiegi mikrochirurgii wykonuje się np. w przypadku przepukliny dyskowej.

Choroba dyskowa – typowy problem cywilizacyjny

Kłopoty z odcinkiem lędźwiowo-krzyżowym są dziś powszechne. Przyczynami są przyjmowanie wadliwej postawy, stres, urazy i nadmierne przeciążenie. Dyskopatia lędźwiowa objawia się promieniującym bólem w dolnej części kręgosłupa, który nasila się podczas chodzenia. Występują również zaburzenia czucia i drętwienie nóg.

Uczęszczanie na rehabilitację i codzienna praca nad przyjęciem poprawnych wzorców ruchowych zazwyczaj daje wystarczające rezultaty. Jeżeli chory na dyskopatię nie przestaje odczuwać dolegliwości bólowych, wskazana jest operacja metodą mikrodiscektomii. Część dysku zostaje wówczas usunięta w celu uwolnienia korzenia lub korzeni nerwów rdzeniowych od ucisku. Minimalna ingerencja w układ kostno-stawowy pacjenta pozwala mu po zaledwie kilku tygodniach powrócić do pełni zdrowia.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here